Gymnázium Cyrila Daxnera, Dr. C. Daxnera 88, Vranov nad Topľou

27 pedagógov (šk. rok 2022/2023)

6,9
škola s veľmi dobrými výsledkami žiakov

7,8

PhDr. Zuzana Dragulová, PhD., riaditeľka
Gymnázium Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou je štvorročné gymnázium založené v roku 1952 a ponúka štúdium v 3 vzdelávacích moduloch: Modul s rozšíreným vyučovaním chémie a biológie podporuje štúdium prírodných vied a je určené predovšetkým budúcim lekárom, lekárnikom, chemikom, biológom. Jeho silnou stránkou je predovšetkým bádateľsky orientované vyučovanie a množstvo laboratórnych cvičení v laboratóriách vybavených novou experimentálnou technikou (nový digestor, sušička, muflová pec, spektrofotometer, mikroskopy s prepojením na NB atď.) a senzormi systému Vernier. Priemerne 25% absolventov GCD Vranov študuje odbory spojené s BIO-CHE. Modul s rozšíreným vyučovaním informatiky, fyziky a matematiky je určený predovšetkým záujemcom o informatiku a budúcim IT-čkárom, inžinierom. Vo FYZLABe pracujeme s rôznymi senzormi, sondami a systémom Vernier a Coach. Informatika ponúka okrem iného viac programovania a robotiku, na škole pracuje veľmi úspešný AMAVET KLUB 964 v 2 novo vybavených IT učebniach. Priemerne 27% absolventov GCD Vranov študuje IT a technické odbory. Všeobecný modul – bez zamerania – je optimálnou a univerzálnou prípravou pre štúdium na vysokej škole. Ako rozširujúci voliteľný predmet obsahuje školskú cvičnú firmu na rozvoj finančnej gramotnosti a vytvára priestor pre kvalitné jazykové vzdelávanie. Je určený budúcim ekonómom, učiteľom, právnikom, psychológom a záujemcom o spoločenské vedy. Všetky naše učebne sú vybavené na úrovni multimediálnej učebne s interaktívnou technikou a tlačiarňou vďaka projektu Inovatívne vyučovanie s rozpočtom 412 000€. Do vybavenia pre vzdelávanie sme z rôznych projektov a partnerom v posledných 3 rokoch investovali viac ako 132 tis. € Naše veľké úspechy:   RoboRAVE International 2018 v Novom Mexiku – 4. miesto   RoboRAVE International 2019 v Číne   Festival vedy a techniky AMAVET 2018, 2019 – celoslovenské ocenenia poroty   EUCYS 2018 v Írsku – špeciálna cena   Olympiáda v ruskom jazyku 2019 – úspešný riešiteľ na celoslovenskej úrovni   Jazykový kvet, Ruské slovo 2018, 2019 – 1. miesto celoslovenské kolo recitácia, spev   Jazykový kvet NEJ 2019 – 1. miesto celoslovenské kolo   Sárova Bystrica 2019 – 2. miesto celoslovenské kolo Naše hlavné projekty: 1. Sme tzv. labákovou školou projektu IT akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie a overujeme a implementujeme novátorské vzdelávacie metódy a materiály do vyučovania prírodovedných predmetov. 2. Inovatívne vyučovanie na GCD – rozpočet 191 828€ – projekt, ktorým ponúkame extra hodiny pre prírodovedné predmety a množstvo krúžkových aktivít na rozvoj finančnej, čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. 3. Erasmus+ - aktuálne sme zapojení v projekte pre anglický jazyk a biológiu: Všetky choroby začínajú v tráviacom trakte. Ďalšie možnosti a aktivity Sme DoFáCi – zapájame sa do Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zameranej dosahovanie osobných cieľov a na osobný rozvoj. V minulom školskom roku sme boli aj zlatí, aj strieborní, aj bronzoví. Máme aktívnu žiacku školskú radu, veľa krúžkov – aj dobrovoľnícky krúžok a dobrovoľnícky klub Fénix – máme klubovňu s knižnicou, ktorú aktuálne zariaďujú naši dobrovoľníci z Fénixu. V nekovidovej dobe každoročne organizujeme ples, imatrikulačný večierok, lyžiarsky, turistický, branecký kurz, exkurzie po Slovensku aj do zahraničia.

Táto škola je zapojená do vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Mladý človek si sám stanovuje ciele, ktoré musí po dobu realizácie programu (6-18 mesiacov+) napĺňať. Učiteľ alebo dobrovoľník v programe figuruje ako mentor a rovnocenný partner, ktorý účastníka vedie k napĺňaniu svojich cieľov v oblastiach ako Šport, Rozvoj talentu, Dobrovoľníctvo a Dobrodružná expedícia. Program DofE tak poskytuje mladým ľuďom priestor na realizáciu svojho talentu, záujmov, rozvíja motiváciu a osobnú a spoločenskú zodpovednosť. Zapojeným školám a učiteľom okrem iného ponúka možnosť zvýšiť touto skúsenosťou svoje organizačné a profesionálne zručnosti. Na Slovensku je v školskom roku 2019/2020 do DofE zapojených 170 organizácií a škôl a takmer 3600 účastníkov. Viac informácií o programe je dostupných na www.dofe.sk.