Obchodná akadémia, Daxnerova 88, Vranov nad Topľou

20 pedagógov (šk. rok 2018/2019)

+ Hodnotenie školy (Zahŕňa výsledky za šk. roky 2014/15 - 2017/18)

6,3
škola s veľmi dobrými výsledkami žiakov

4,5

2 hodnoteniaPridať komentár

Údaje za jednotlivé ukazovatele  (za šk. rok 2017/18)

4,7
1,6

10,3
12,4

Ing. Mária Chrapeková, riaditeľka školy
Obchodná akadémia vo Vranove nad Topľou vznikla v roku 1969 ako stredná ekonomická škola. Počas svojej 48-ročnej histórie prešla neľahkou cestou hľadania vhodných podmienok pre výchovu a vzdelávanie mladej generácie, ako aj vhodných pracovných podmienok pre svojich zamestnancov. Napriek všetkému úsiliu škola nemá doteraz vlastnú budovu a sídli v priestoroch Gymnázia vo Vranove nad Topľou.
V správe máme telocvičňu, ktorá v roku 2014 bola z časti zrekonštruovaná. Boli opravené steny, vymenené nefunkčné radiátory. Hlavným prínosom bola výmena betónovej podlahy pokrytej parketami, za palubovku, čím sa zvýšila kvalita a hlavne bezpečnosť pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy. Celkovo bolo v telocvični preinvestovaných 20 500 €.
Vzhľadom k uvedenej situácii, škola nemôže realizovať rozsiahle investičné akcie, ale aj napriek tomu sa rozvíjala hlavne prostredníctvom zapájania školy do projektov prostredníctvom ktorých sme získali modernú didaktickú techniku a vybavenie školy.
Boli realizované 2 projekty v celkovej výške 248 213,98 €, ktoré vyplynuli z výzvy vyhlásenej Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ v rámci Operačného programu Vzdelávanie pod heslom Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť.
Prvý projekt pod názvom Kvalita vo vzdelávaní - úspech v živote sme realizovali od októbra 2009 do septembra 2011 v celkovej výške 101 143.30 €. Cieľom projektu bola inovácia a zatraktívnenie vzdelávacieho procesu prostredníctvom prestavby 12 predmetov a vyškolenie pedagogických zamestnancov z používania IKT vo vyučovacom procese.
Od marca 2014 do augusta 2015 škola realizovala projekt pod názvom Nové trendy vo vzdelávacom procese, v celkovej výške 147 670,68 €. Strategickým cieľom projektu bolo zvýšiť uplatniteľnosť žiakov na trhu práce prostredníctvom inovácie vyučovacieho procesu a školení pedagogických zamestnancov. Cieľom bolo inovovať a vytvoriť nové moderné učebné materiály, zriadiť multimediálnu odbornú učebňu a vyškoliť zamestnancov na prácu s IKT v systéme aScAgenda.
V obchodnej akadémii študuje v súčasnosti 228 žiakov v študijnom odbore 6317 M– obchodná akadémia. Vyučovanie prebieha podľa školského vzdelávacieho programu, ktorý bol vypracovaný v súlade so štátnym vzdelávacím programom v roku 2013.
Obchodná akadémia vo všeobecnom vzdelávaní kladie dôraz najmä na jazykovú prípravu svojich absolventov. Umožňuje štúdium anglického, nemeckého a ruského jazyka s rozšírenou hodinovou dotáciou pre prvý aj druhý cudzí jazyk. V oblasti odborného vzdelávania je škola zameraná okrem štúdia hlavných ekonomických predmetov ako je účtovníctvo, podniková ekonomika a aplikovaná informatika najmä na spájanie teórie s praxou prostredníctvom cvičných firiem, v ktorých žiaci majú možnosť prakticky overiť svoje vedomosti a zručnosti získané počas štúdia.
V tejto oblasti škola dosahuje vynikajúce výsledky na medzinárodných veľtrhoch cvičných firiem, ktoré organizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania. Prehľad ocenení tejto súťaže od roku 2009: Školský rok Medzinárodný veľtrh Názov CF Ocenenie Umiestnenie 2009/2010 11. MVCF Bratislava Osa, s.r.o. Hlavná súťaž 6. miesto Zvláštne ocenenie Združenia podnikateľov 2011/2012 14. MVCF Bratislava Larme De Vin, s.r.o. Hlavná súťaž 3. miesto 2012/2013 15. MVCF Bratislava Drevko, s.r.o. Najlepší stánok 1. miesto 2013/2014 16. MVCF Bratislava Smile Wood, s.r.o. Najlepší reprezentant 1. miesto 2014/2015 17. MVCF Bratislava Osa, s.r.o. Hlavná súťaž 3. miesto 2015/2016 18. MVCF Bratislava Elysium, s.r.o. Imidž stánku 7. miesto 2016/2017 19. MVCF Bratislava TraAl, s.r.o. Imidž stánku 1. miesto